W gminie działają placówki kulturalne samorządowe i prywatne. Znaczna część wydarzeń kulturalnych skupia się wokół Łobeskiego Domu Kultury. W jego ofercie repertuarowej są liczne imprezy, spektakle, koncerty, wernisaże i festiwale. Stałe i uznane miejsca wśród wydarzeń kulturalnych Łobza zajmują: Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych i Big Bandów, Łobeskie Spotkania Integracyjne "Święto Radości", Dni Łobza, Noc Rockowa, Noc Świętojańska, Koncert Kolęd i Pastorałek, imprezy okolicznościowe oraz Przeglądy Artystyczne Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W ramach integracji europejskiej organizowane są wymiany kulturalne młodzieży ze Szwecji, Niemiec, Litwy, Estonii, Chorwacji, Włoch i Portugalii.
W Łobeskim Domu Kultury działają następujące sekcje: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Kapela Ludowa "Łobuziacy", Kapela Podwórkowa „Smoki”, które wielokrotnie reprezentowały Ziemię Łobeską na festiwalach zagranicznych i krajowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Ponadto działają: Ognisko Muzyczne w klasach: fortepianu, gitary klasycznej, keyboardu, akordeonu oraz klasa instrumentów dętych drewnianych i blaszanych. W kategorii zespołów działają: zespół instrumentów dętych, zespoły rockowe i estradowe. Liczne osiągnięcia międzynarodowe oraz krajowe uzyskuje sekcja plastyczna prowadząca zajęcia w trzech kategoriach wiekowych. Nie jest nam obcy taniec. Od 1999 r. działa Szkoła Tańca Towarzyskiego "Iskra", skupia ona w swych szeregach dzieci i młodzież oraz dorosłych jak również Powiatowy Zespół Pieśni i Tańca „Łobuziacy”. Chlubą placówki jest działający teatrzyk "Figielek" oraz jego recytatorzy - laureat Wojewódzkich i Regionalnych Przeglądów Teatralnych i Recytatorskich. Reprezentantami trzeciego wieku jest Chór Emerytów i Rencistów, uświetniający wiele imprez okolicznościowych. W ramach Łobeskiego Domu Kultury od lutego 2007 r. dział 14 świetlic usytuowanych w sołectwach Gminy Łobez
W pomieszczeniu ŁDK prężnie działa "Klub Nauczyciela", skupiający pracowników z łobeskich placówek oświatowych który oficjalnie rozpoczął swoją działalność 26 maja 1999 r. Klub prowadzi ożywioną działalność kulturalną. Kilka razy w miesiącu odbywają się spotkania z nietuzinkowymi ludźmi (pisarze, malarze, naukowcy, dziennikarze, fotograficy). Często urządzane są wystawy i prezentacje dorobku twórców związanych z klubem. Odbywają się także wieczory dyskusyjne, promocje literackie. Organizowane są też spotkania towarzyskie, imprezy okazjonalne, ogniska i święta plenerowe.
Ważne miejsce wśród placówek kulturalnych Łobza zajmuje Miejska Biblioteka Publiczna, istniejąca od września 1946 r. W ciągu 50 lat istnienia trzykrotnie zmieniała lokalizację. Aktualnie mieści się w budynku przy ul. Niepodległości 50. Biblioteka posiada 76.778 książek i 87 tytułów czasopism oprawnych. W ciągu roku wpływa do biblioteki średnio 1.500 egz. książek i 38 egz. czasopism. Biblioteka gromadzi zbiory audialne (fonograficzne), fotografie, wycinki prasowe (od 1961 r.) i dokumenty tekstowe dotyczące historii miasta i regionu. Od 1993 r. powstaje w bibliotece elektroniczny katalog zbiorów. Od 1999 r. MBP korzysta z dostępu do internetu i poczty elektronicznej. Biblioteka współpracuje z licznymi instytucjami kultury i oświaty, m. in. z Książnicą Pomorską w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Biblioteką Narodową w Warszawie oraz osobami fizycznymi gromadzącymi archiwalia (w tym z byłymi mieszkańcami miasta z okresu przed 1945 r.)
W dziedzinie kultury doniosłą rolę kształcąco-rozrywkową odgrywają miejscowe szkoły. Dzięki ofiarnej pracy nauczycieli rozwija się tam amatorski ruch artystyczny, skupiający dzieci i młodzież w kołach teatralnych, kabaretowych, recytatorskich, muzycznych, plastycznych, wokalno-tanecznych, fotograficznych i innych. Młodzi artyści uświetniają uroczystości szkolne i imprezy lokalne. Otrzymują wyróżnienia i nagrody, uczestnicząc w konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Informacje o wydarzeniach bieżących, a także interesujące artykuły, dyskusje, polemiki oraz utwory literackie mieszkańcy gminy oraz czytelnicy odwiedzający Ziemię Łobeską odnaleźć mogą w lokalnej prasie. Reprezentują ją: "Nowy Tygodnik Łobeski", „Gazeta Łobeska” jak również w serwisach internetowych: www.lobez24.pl i www.regatv.pl