Gmina Łobez

Guča (Serbia)

Podpisanie umowy partnerskiej z gminą Guča nastąpiło 31 maja 2010 r w Urzędzie Miejskim w Łobzie.
Relacja filmowa: film.
 Guča (serb. Гуча) to miasto w Serbii, w gminie Lučani w okręgu morawickim. Miasto słynie z festiwalu trębaczy odwiedzanego każdego roku przez kilkaset tysięcy ludzi. Już od kilkudziesięciu lat co roku, na kilka dni staje się muzyczną i duchową stolicą nie tylko całej Serbii, ale i całych Bałkanów.
Na co dzień Guča jest zamieszkiwana przez około 2000 mieszkańców, jednak na dni festiwalu zjeżdża tam prawie pół miliona turystów z najróżniejszych zakątków świata, aby wysłuchać prawie 1200 uczestników.

Festiwal ma już swoją tradycję.  Zwyczaj gry na trąbce przywędrował do Serbii w czasach monarchii austrowęgierskiej. Wojskowy instrument bardzo szybko przypadł do gustów Serbom. W festiwalu w Gučy uczestniczył sam Miles Davis, uznawany za jednego z najwybitniejszych trębaczy jazzowych na świecie. Davis był pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczył i usłyszał. „Nie miałem pojęcia, że można w ten sposób grać na trąbce!” - powiedział później. 

Guča to nie tylko festiwal muzyki. To znakomite przedstawienie tych najbardziej pozytywnych cech bałkańskiej duszy. Tańce, śpiew, zabawa i spontaniczność .