Wielkoobszarowa Inwentaryzacja Stanu Lasu 2025–2029 - informacje dla właścicieli lasów
Uprzejmie informujemy, że na terenie całego kraju rozpoczęto realizację przedsięwzięcia „Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w latach 2025–2029”. Prace te prowadzone są przez przedsiębiorstwo państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (zarząd i oddziały m.in. w Białymstoku, Brzegu, Gdyni, Gorzowie Wlkp., Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Szczecinku i Warszawie) w lasach wszystkich form własności, w tym również w lasach prywatnych.
Celem inwentaryzacji jest określenie oraz monitorowanie stanu polskich lasów, a także tempa i trendu zachodzących w nich zmian. Wyniki badań będą wykorzystywane wyłącznie w celach statystycznych, m.in. do sprawozdawczości krajowej i międzynarodowej oraz tworzenia banku danych o lasach. Będą również wspierać formułowanie i realizację polityki leśnej Państwa.
Prace obejmą w pięcioletnim cyklu 20% powierzchni lasów i będą prowadzone na stałych powierzchniach próbnych, zakładanych w tzw. traktach rozmieszczonych w sieci 4x4 km. Właściciele lasów niebędących własnością Skarbu Państwa proszeni są o umożliwienie pracownikom Biura wstępu na teren lasów oraz założenia powierzchni próbnych, a następnie dokonywania cyklicznych pomiarów zgodnie z Instrukcją wykonywania Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu zatwierdzoną przez Ministra Klimatu i Środowiska 3 czerwca 2025 r.
[Pismo Wojewody w załączniku]

