ZGŁOŚ MIEJSCE ZAKWATEROWANIA!
DROGI MIESZKAŃCU I PRZEDSIĘBIORCO!
Jeśli chcesz i możesz zapewnić miejsce tymczasowego pobytu
WYPEŁNIJ FORMULARZ---> TU
I wyślij go na adres : pomocukrainie@lobez.pl
Ponadto informujemy, że informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75. Infolinia działa całodobowo.
Wojewoda zachodniopomorski uruchomił dodatkowy numer infolinii o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekraczają polską granicę. Pod całodobowym numerem tel. +48 91 4303033 udzielane są informacje o zasadach wjazdu obywateli Ukrainy na terytorium Polski oraz lokalizacji punktów recepcyjnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
W Szczecinie działa, zorganizowany przez służby Wojewody Zachodniopomorskiego, Punkt recepcyjny przy ul. Piastów 40A, który koordynuje rozlokowanie przybywających uchodźców, którzy przekroczyli od 24 lutego br. granicę polsko-ukraińską przez przejścia w woj. lubelskim (w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem) i tam zostali skierowani do naszego województwa nie mając konkretnego miejsca pobytu w Polsce.
Kontakt z Punktem recepcyjnym w Szczecinie: tel. 696031180.
Na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zamieszczono informacje dla uchodźców z Ukrainy – w języku ukraińskim, w tym:
- ważne informacje dla obywateli z Ukrainy,
- numery telefonów dla obywateli z Ukrainy,
- materiały na temat legalizacji pobytu w Polsce.
INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Zgodnie z wytycznymi Wojewody Zachodniopomorskiego Gmina Łobez prowadzi rejestr obiektów gotowych na przyjęcie uchodźców. Na chwilę obecną w Łobzie zostało zabezpieczonych 46 miejsc noclegowych.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gmina Łobez ściśle współpracuje z wojewódzkim sztabem i instytucjami rządowymi. Wykonujemy zadania zgodnie z dyspozycjami i zaleceniami Wojewody oraz podległego mu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. To te instytucje są głównymi koordynatorami zadań w sytuacji kryzysowej.
W przygotowaniu są również wytyczne dla samorządów i organizacji pozarządowych dotyczące zasad organizowania pomocy materialnej w postaci zbiórek oraz sposobu dostarczania zebranych produktów i materiałów. Powstaje szczegółowa lista, która będzie precyzyjnie określała potrzebną pomoc - zarówno w pasie granicznym, jak i w samej Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia również aplikację do zgłaszania i tworzenia konwojów humanitarnych
Zgodnie z informacjami przekazanymi na Sztabie Wojewody (25.02.2022 r.), w przygotowaniu jest specustawa, która m.in. ureguluje kwestie zasad udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz współpracy i finansowania zadań między najbardziej obciążonymi jednostkami samorządowymi.